Alan Kulczycki z medalem, Kacper Perkowski piątym kadetem Europy!

  • Reading time:Ten tekst przeczytasz w 4 min
You are currently viewing Alan Kulczycki z medalem, Kacper Perkowski piątym kadetem Europy!

Rozgrywane na Arenie Gliwice Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 2023 dobiegły końca.  W trwającym aż 9 dni turnieju wzięło udział trzech zawodników Podlaskich klubów tenisa stołowego – Kacper Perkowski (UKS TS Ósemka), Karolina Hołda (UKS Dojlidy) oraz Alan Kulczycki (UKS Dojlidy). Najwyższą lokatę zajął Alan, zdobywając brązowy medal w turnieju deblowym juniorów w parze z Marcelem Błaszczykiem. Ogromny sukces odniósł także Kacper Perkowski, który zajął 5 miejsce w singlu kadetów. 

Samo powołanie do występu w tak prestiżowym turnieju to ogromny sukces dla aspirujących zawodników. Bardzo cieszy więc fakt, że Karolina, Kacper i Alan mieli szanse sprawdzić się z najlepszymi tenisistami Europy. Zawody podzielone były na dwie kategorie wiekowe (kadeci i juniorzy) oraz cztery turnieje: singlowy, deblowy, mikstów oraz drużynowy. Alan i Kacper wystąpil w każdym z nich, Karolina ominęła jedynie drużynówkę. 

O dorobku turniejowym zawodników Dojlid opowiedział nam trener Marcin Jarkowski:

„Występ naszych zawodników na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Gliwicach oceniam bardzo pozytywnie. Na samym początku należy wspomnieć o brązowym medalu Alana Kulczyckiego, który w parze z Marcelem Błaszczykiem stanął na podium turnieju deblowego juniorów. Takie osiągnięcie potwierdza, że jest on zawodnikiem z szerokiej czołówki Europy i ma świetne perspektywy na przedarcie się jeszcze wyżej. Poza medalem w deblu, Alan zajął miejsce 5-6 w turnieju drużynowym, miejsce 32-64 w singlu oraz 16-32 w mikście z Iloną Sztwiertnią. Przed Karoliną Hołdą stało jeszcze trudniejsze zadanie – nie ma tyle doświadczenia w turniejach międzynarodowych co Alan, a do tego jest najmłodszym rocznikiem w swojej kategorii wiekowej. Mimo to zaprezentowała się w Gliwicach naprawdę nieźle. Wygrała oba pojedynki w swojej grupie, a w pierwszej rundzie fazy pucharowej uległa nieznacznie rozstawionej znacznie wyżej Austriaczce chińskiego pochodzenia, Molei Fang. W mikście z Mateuszem Żelengowskim weszła do najlepszej 16 turnieju, a w deblu z Litwinką Lukreciją Juchnaite zakończyły turniej w przedziale 32-64. Podsumowując występy Karoliny i Alana należą się im gratulacje, ale zdecydowanie mamy nad czym pracować.” – komentuje Marcin Jarkowski, trener UKS Dojlidy. 

O wynik Kacpra Perkowskiego zapytaliśmy jego trenera, Piotra Zdzienickiego:

„Zajęcie tak wysokiego miejsca w Mistrzostwach Europy jest na pewno miłą niespodzianką. Niespodzianką, na którą jednak Kacper ciężko sobie zapracował. Dwa lub nawet trzy treningi dziennie przez ostatnie 3 lata przynoszą widoczne efekty – włożona praca okazuje się skuteczna. Kacper kończy dopiero pierwszy rok bycia kadetem i jeżeli utrzyma dotychczasowe tempo rozwoju, to w nowym sezonie ma szanse walczyć o najwyższe pozycje.” – mówi Piotr Zdzienicki, trener UKS TS Ósemki. 

Serdecznie gratulujemy Karolinie, Alanowi i Kacprowi oraz świetnego występu na Mistrzostwach Europy! Mamy nadzieję, że zobaczymy ich także w następnej edycji.

WYNIKI MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW EUROPY 2023 (2023 ORLEN YOUTH CHAMPIONSHIPS)